IBC Classes - Show Year 2016 - Area 2 (EU)


Group A: Regular Classes


Variety A: Longfin Singletail Halfmoons

A1. Red or Black Halfmoon Male

A2. Dark Iridescent or Metallic Halfmoon Male

A3. Light Solid Color Halfmoon Male

A4. Bicolor Halfmoon Male

A5. Butterfly Halfmoon Male

A6. Multicolor or Patterned Halfmoon Male

A7. Dark Solid Color Halfmoon Female

A8. Light Solid Color Halfmoon Female

A9. Bicolor Halfmoon Female

A10. Multicolor or Patterned Halfmoon Female


Variety B: Doubletails (both longfin and shortfin)

B1. Longfin Doubletail Male

B2. Shortfin Doubletail Male

B3. Doubletail Female (long- and shortfin)


Variety C: Crowntails (both longfin and shortfin)

C1. Solid Color Longfin Crowntail Male

C2. Bicolor or Patterned Longfin Crowntail Male

C3. Longfin Crowntail Female

C4. Shortfin Crowntail Male

C5. Shortfin Crowntail Female


Variety D: Shortfin Singletails

D1. Traditional Plakat Male

D2. Traditional Plakat Female

D3. Red or Black Show Plakat Male

D4. Dark Iridescent or Metallic Show Plakat Male

D5. Light Solid Color Show Plakat Male

D6. Bicolor Show Plakat Male

D7. Butterfly Show Plakat Male

D8. Multicolor or Patterned Show Plakat Male

D9. Dark Solid Color Show Plakat Female

D10. Light Solid Color Show Plakat Female

D11. Bicolor Show Plakat Female

D12. Multicolor or Patterned Show Plakat Female

D13. Halfmoon Shortfin Male


Variety V: Veiltails

V1. Veiltail Male

V2. Veiltail Female


Division E: Breeders Division

winners to go to appropriate BOV category

E1. Color or Form Variations Male

E2. Color or Form Variations Female

E3. Form and Finnage Male*

E4. Form and Finnage Female*

E5. Pairs

E6. Large Pectoral Form Male (TRIAL CLASS)

 * Participants cannot enter here. Only judges are allowed to move fishes into these Classes.


Division F: Wild Type Betta Pairs (Optional)

Not Eligible for BOV or BOS

F1 Small / Large Bubblenesters

F2 Small / Large Mouthbrooders


Division G: Arts & Crafts (Optional)

Not Eligible for BOV or BOS. Must be the work of the entrant.

G1. Photography

G2. Illustration

G3. Crafts


Group B: New Breeder Classes

NB1. Veiltail Male

NB2. Longfin HM Male ST/DT

NB3. Crowntail Male ST/DT/PK

NB4. Shortfin Male ST/DT

NB5. Veiltail Female

NB6. Longfin Female HM ST/DT/CT

NB7. Shortfin Female

Note: If not specified, classes are to be judged with all colors/patterns

Note: Form and Finnage allows *all* forms – longfin, doubletail, crowntail, shortfin and veiltail. They should be judged for the form standards for the fish of that form so entered.

Note: Area 2 has chosen not to participate in the "purchased fish" IBC option. All fish entered must be self-bred.

Note: Area 2 has chosen to use the area judging option of combining and splitting classes depending on entry numbers, so the final class list may not be the same in each show.

Regular Classes: 38

Trial Classes: 1

Wild Classes: 2 (optional)

Arts & Crafts: 3 (optional)

New Breeder Classes: 7

51 Total Classes

Awards and/or Certificates

1st, 2nd, 3rd places, all classes

Best of Variety, Group A Variety Classes

reserve Best of Variety, Group A Variety Classes

Best of Show, Regular (Group A)

reserve Best of Show, Regular (Group A)

Best of Show, New Breeder (Group B)

reserve Best of Show, New Breeder (Group B)

“Reserve and Best of awards are one each for male and female

Other awards by chapter optional.



Powered by Spearhead Softwares Joomla Facebook Like Button
FacebookMySpaceTwitterDiggDeliciousStumbleuponRedditNewsvineTechnoratiLinkedinMixxRSS Feed
© www.kampffischfreunde.de

IBC Website